Przegląd tematu
Autor Wiadomość
MASACRE
PostWysłany: Pon 14:39, 19 Mar 2007    Temat postu:

postaram siie napewno bedziesz to mial ale teraz czasu nie mam
Gomez
PostWysłany: Nie 23:18, 18 Mar 2007    Temat postu:

napisz jakie kombinacje klawiszy daja poszczególne kiwki , nie kiedy mi wyjdzie coś fajnego przez przypadek i potem tego nie moge powtórzyć
MASACRE
PostWysłany: Nie 9:27, 04 Mar 2007    Temat postu: [04.03.2007] Fifa 07 - Poradnik

W Sieci można znaleźć sporo poradników do FIFY 07. W żadnym jednak nie znajdziecie wskazówek, gdzie i jak zagrać online. A to przecież właśnie ten tryb daje największą frajdę.
Jeżeli do tej pory rozgrywaliście jedynie sezon, rywalizując z komputerem, gorąco zapraszam do spróbowania swoich sił w Sieci. Zapewniam, że pojedynek z żywym przeciwnikiem to zupełnie nowe (ciekawsze i bardziej emocjonujące) doznanie.

Krótko jednak o najciekawszym z trybów offline – managerskim.

Początek

Wybierając rozgrywkę w trybie managerskim przyjrzyj się zadaniom na ekranie powitalnym. Już za chwilkę będziesz musiał je wykonywać. Kolejnym krokiem będzie tworzenie managera, co wpływu na rozgrywkę nie ma, ale pewnie może polepszyć Twoje samopoczucie. Wybór kraju wiąże się bezpośrednio z tym, jaką drużyną będziesz kierował. Możliwe że wybierzesz ligę polską, ja takim patriotą nie jestem i bez wahania wybrałem Niemcy, a jako klub - Bayern Monachium. Teraz uwaga - wybierając drużynę pamiętaj, że im lepsza, tym większe zarząd postawi wymagania. Co prawda gracze w Twoim składzie też będą lepsi, ale nie zmienia to faktu, że łatwiej utrzymać się w lidze niż ją wygrać.

Kiedy już zasiądziesz za biurkiem managera, do klubu wpłyną oferty sponsorskie.

W zależności od tego, jak silny zespół prowadzisz, skup się na innych premiach, przykładowo: jeżeli wybrałeś zespół walczący o utrzymanie lub taki, który nie ma większych szans na mistrzostwo, w ogóle nie zwracaj uwagi na premię ligową czy puchar krajowy. Najważniejsze w tym wypadku będą wkład finansowy i lojalność.

Po wybraniu dobroczyńcy i przejściu dalej polecam w pierwszej kolejności sprawdzenie prognozy finansowej. Zrobić to można w gabinecie. Jeżeli prognoza jest dobra, to oznacza, że zaraz przejdziesz do transferów. Jeżeli kiepska, przejdziesz tam również, ale jedynie w celu sprzedania graczy. Drugim miejscem, jakie musisz odwiedzić są „oczekiwania zarządu”. To właśnie w tu włodarze klubu przedstawiają cele, jakie musisz osiągnąć. Zapamiętaj je sobie – w końcu nie chcesz stracić pracy, prawda?

Ok., zacznijmy wydawać pieniądze. Będąc nadal w gabinecie, przejdź do działu „Usprawnienia kadry”.

Jak widzisz na screenie, Bayern ma nieźle rozwinięte zaplecze. Prowadząc mniejszy klub, nie będzie już tak wesoło. Rozwijając kadrę, zalecam usprawnić najpierw te działy, które wyraźnie kuleją. Jeżeli np. większość masz rozwiniętą na 7 poziomie, a negocjatora np. na 3, to najlepszym pomysłem będzie podciągnięcie tegoż.

Jeżeli wszystko jest rozwinięte w miarę dobrze, warto zainwestować w „Zarządcę Stadionu”. Daje to wymierne korzyści w postaci większej ilości gotówki po każdym spotkaniu. Nie wydawaj jednak wszystkich pieniędzy. Budżet jest jeden i dobrze byłoby, gdyby zostało trochę na wzmocnienia. Uwaga: Jeżeli zarząd postawił Ci zadania związane z ulepszeniem kadry – zrealizuj je w pierwszej kolejności.

Wyszukiwanie talentów jest dość proste. Wystarczy wybrać pozycję, teren poszukiwań i czas, w jakim będą one się odbywać. Wyniki zależą już tylko od jakości Twoich skautów.

W menu głównym przejdź do zarządzania drużyną i kontraktów. Tutaj będziesz mógł przedłużyć umowy najlepszym zawodnikom. Patrząc na listę poszukaj graczy, którzy mają kontrakt ważny jeszcze przez 1 rok (długość obowiązywania widać po prawej). Z reguły zarząd stawia za cel przedłużenie jednego lub kilku, zatem zrób to, ale uwaga: nie przedłużaj umowy każdemu. Z pewnością nie wszyscy na to zasługują. Przeanalizuj swoją kadrę i określ, jacy zawodnicy będą już nieprzydatni.

Transfery

Teraz moim zdaniem najlepsza część wszystkich gier piłkarskich, mianowicie transfery. Zanim zaczniemy zakupy, warto byłoby się kogoś pozbyć. Przejdź zatem do „listy transferów klubu”. Na samej górze, pokazana jest ilość ofert, jakie jeszcze możesz zrobić. Oznacza ona zarówno ilość zawodników jaką możesz wystawić na listę transferową, jak i tych, których możesz kupić. Liczba nie jest stała, zmniejszy się np. gdy wystawisz kogoś na listę (ale nie powiększy gdy z niej kogoś zdejmiesz!). Ograniczenie to jest moim zdaniem głupie, ale musisz je brać pod uwagę. Oczywiście limit „ruchów”, jakie możesz wykonać na rynku, zwiększy się wraz kontynuacją sezonu. Pierwsze decyzje powinny jednak dotyczyć wystawienia na listę.

Oferty możesz przyjąć, negocjować prosząc o więcej lub odrzucić. W przypadku grajków wystawionych na sprzedaż zalecam akceptowanie większości ofert, jakie są bliskie wartości zawodnika. Jeżeli komputer chciałby jednak kupić Twojego młodzika za duże pieniądze – bądź podejrzliwy – bardzo możliwe, że to wielki talent.

Wyszukiwarka piłkarzy jest niezbyt przyjemna w obsłudze. Jeżeli masz swojego ulubieńca, to możesz znaleźć go po nazwisku. W innym wypadku wybierz „szukaj” i ustal wszystkie cechy, jakie potencjalny gracz Twojego Dream Teamu powinien spełniać.

Prowadząc klasowy zespół staraj się kupić jakiś młody talent. Ustaw „Min. Ogółem” na ok. 75, określ również jakiś styl gry (listę znajdziesz w instrukcji, nie będę jej tutaj przepisywał) i wciśnij wyszukiwanie. Następnie posortuj wyniki według wieku.

Dla słabszych zespołów dobrym rozwiązaniem będzie kupno starszych graczy. Często dysponują oni wysokim „overall” (ponad 80), a są relatywnie tani. Gracze tacy pograją 1, 2 sezony, i wspomogą drużynę nie kosztując wiele.

Po złożeniu ofert i wystawieniu zawodników na listę transferową pora przejść do ustalenia składu. Jako że taktyki opiszę nieco później, teraz zajmę się zwróceniem uwagi na kilka szczegółów. Najważniejsze to wystawiać piłkarzy na swoich pozycjach. Przykładem niech będzie pozycja 4-1-2-1-2. Potrzebny jest zatem defensywny pomocnik, dwóch skrzydłowych i ofensywny gracz środka pola. Skrzydłowi obrońcy również muszą być wystawiani na swoich stronach. Ustawiając np. środkowego pomocnika jako defensywnego, tracimy na jego cechach (co jest widoczne, bo „overall” takiego gracza momentalnie się obniża).

Druga sprawa to kondycja. Jest to ten zielony paseczek zaraz obok umiejętności. Żeby uniknąć przemęczenia, nie powinniśmy wystawiać zawodników z paskiem w kolorze żółtym, a jeżeli mamy dobrych rezerwowych, również Ci z widocznym kolorem białym powinni dostać możliwość odpoczynku.

Zgranie zespołu – moim zdaniem to czynnik, który nie ma żadnego znaczenia. Jeśli zaś ma, to minimalne. Możliwe, że dopiero skrajne różnice dają widoczne efekty. Osobiście nie zwracam na niego większej uwagi. Prawdopodobnie ma on największy wpływ na grę zespołu w trybie symulacji, ale nie po to kupuje się FIFĘ, żeby oglądać mecze jak w managerze.

W menu zarządzania drużyną jest również ciekawe narzędzie analizujące postępy graczy (progres zawodnika). Znajdują się tu bardzo dobre prognozy na przyszłość, które w większości mają pokrycie w rzeczywistości. Dzięki temu łatwo określić, który zawodnik ma szansę stać się gwiazdą. Czy muszę dodawać, że najsłabsze ogniwa powinny być eliminowane?

Mecz

Przed spotkaniem do wyboru masz trzy możliwości: pełny mecz z Twoim udziałem, symulacja (która wygląda jak w starych Championship Managerach) gdzie masz możliwość interwencji, oraz szybka symulacja, gdzie komputer sam rozgrywa pełny mecz. Szczerze powiedziawszy, tej ostatniej opcji nie polecam w ogóle. Zresztą tryb symulacji zawiera kilka błędów (m.in. przy zmianie w przerwie strzelca bramki jest ona odejmowana!). Poza tym, kupiłeś FIFE żeby grać, a nie patrzeć na tekst, prawda?

Przed wyjściem na murawę musisz ustalić ceny biletów: te mogą być niskie, normalne lub wysokie. W spotkaniach pucharowych można ustalić najniższe ceny. Ligowe mogą odbywać się przy średnich cenach, chyba że grasz z drużyną znaną bądź z tego samego miasta (derby). Również za spotkania Ligi Mistrzów czy Pucharu UEFA powinny być pobierane większe opłaty.

Niestety nie przeczytasz tu porad jak wygrywać z komputerem. Wierz mi, to kwestia treningu. Poza tym niżej zamieszczam krótki opis najlepszych, moim zdaniem, taktyk.

Taktyki

4-1-2-1-2

Moja ulubiona taktyka. Grałem nią na wielu turniejach (a pochwalę się, że w swojej karierze gracza wygrałem 90% z tych, w których brałem udział) już od czasów FIFY 2003 i w każdej części spisywała się doskonale. Defensywny pomocnik to nieoceniona pomoc dla linii obrony. Dwóch środkowych pomocników może stać się skrzydłowymi (po ustawieniu gry skrzydłami), natomiast ofensywny pomocnik może dogrywać do napastników i włączać się do wrzutek. Używając jej, możesz mieć problem jedynie przeciwko taktykom wykorzystującym większą ilość defensywnych pomocników. Dodam jeszcze, że jest to genialna taktyka jeżeli chcesz grać z kontry. Uwaga: żeby nią grać, musisz mieć ofensywnego pomocnika o wysokich umiejętnościach w podaniach i strzale z dystansu.

4-4-2

Chyba najlepsza taktyka jeżeli dysponujesz już doświadczeniem. Trudna do opanowania szczególnie w obronie, ale w połączeniu z „obroną w linii” (którą zresztą zalecam stosować zawsze) daje bardzo dobre efekty. Silne skrzydła (można dodatkowo ustawić „grę skrzydłami”) i mocny środek pola to największe atuty. Wspomniane trudności w obronie mogą wynikać z braku typowego defensywnego pomocnika, ale po kilkudziesięciu (czy kilkuset meczach) powinieneś być w stanie zniwelować wady i maksymalnie wykorzystać jej zalety.

4-3-1-2

Bardzo defensywna taktyka. Jeżeli przeciwnik nie gra jedynie na wrzutki – będzie miał problem by strzelić choćby jedną bramkę. Używaj jej w meczach z dużo silniejszymi drużynami. Wynik 0-0 nie powinien być wtedy problemem, a może uda się strzelić coś z kontry (koniecznie ustaw kontratak). Uwaga: nie przesadzaj! Przestawienie drużyny na „defensywę” może przy tej taktyce (jak i przy większości) skończyć się tragicznie. Piłkarze cofają się zbyt głęboko i dają przeciwnikowi możliwość robienia długich wrzutek.

4-3-3

Taktyka, gdzie występują jeszcze większe problemy w obronie niż w przypadku 4-4-2. Jest za to dużo lepsza w ataku, szczególnie jeśli zamierzasz grać na wrzutki. Środkowy napastnik potrafi naprawdę wiele wnieść. Gra skrzydłami (która jest konieczna do gry wrzutkami) sprawia jednak, że środek pola jest niemal pusty. Ryzykowna i nieco nudna, ale bardzo ofensywna.

Granie On-Line

Najważniejsze: nie przerażaj się. Wiele osób kupuje FIFĘ i nie zdaje sobie sprawy z potencjału rozgrywki online. Owszem, dzieło EA ma bardzo dobry tryb managerski, ale spróbuj zagrać z żywym przeciwnikiem – to zupełnie inna bajka! Nawet tak zabugowana edycja potrafi dostarczyć ogromnej dawki emocji. Tych kilka czynności, jakie trzeba wykonać nim zaczniesz grać, zajmie Ci kilka (maksymalnie kilkanaście) minut. Warto je poświęcić.

Oczywiście nie zadawaj pytań typu: „czy mogę grać na piracie?”. Nie, nie możesz. Wszelkie rozgrywki wymagają posiadania konta EASO (EA Sports Online). Jeżeli więc masz oryginalny egzemplarz i jeszcze się nie zarejestrowałeś – zrób to. Tłumaczył tej procedury nie będę, od tego jest instrukcja. Mała uwaga: nie podawaj NIGDY i NIKOMU swojego hasła. O ile w niektórych rozgrywkach wymagane jest podanie loginu (nazwy konta), to hasło nie jest potrzebne do żadnej weryfikacji. Nie daj się nabrać!

IRC

Kiedy już zarejestrujesz się w EASO, będziesz potrzebował sposobu na komunikowanie się z graczami. Najlepszym jest IRC. Obsługa tego programiku jest banalna, choć może wydać się trudna. Nie zrażaj się i nie uciekaj. Po pierwsze: ściągnij klienta IRC (zrobisz to tutaj: www.mirc.com/get.html). Po zainstalowaniu i odpaleniu wyskoczy okno:

Wpisz swój Nick i adres email. Kolejnym krokiem będzie przejście do zakładki „Servers” – z listy po prawej wybierz folder „Quakenet”, a następnie kliknij „select”.

Quakenet to nazwa serwerów, które są standardowo używane przez graczy. Na nich znajdują się kanały (coś jak czat), gdzie można porozmawiać z zawodnikami z całego świata. Wśród użytkowników są ludzie z niemal całego świata i głównym językiem jest angielski – bez obaw jednak – żeby zagrać w FIFE, wcale nie będziesz go potrzebował.

Po wybraniu serwera naciśnij przycisk „Connect” (ikonka pioruna, zaraz pod „file”). Aby dołączyć na kanał dla graczy w oknie wpisz: /j #plf.fifa

Po pierwszym połączeniu wyskoczy okienko listy ulubionych serwerów. Wykasuj wszystkie, które tam się znajdują i za pomocą przycisku „add” dodaj adres #plf.fifa Dzięki temu, za każdym razem po połączeniu będziesz automatycznie wchodził na kanał. Kiedy tam się znajdziesz – pamiętaj o tym, że jesteś nowy. Nie bój się tego napisać – jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś Ci pomoże z każdym problemem. Nie obrażaj ludzi, nie klnij, nie krzycz (NIE PISZ Z CAPSEM). To podstawowe zasady „etykiety”. Jeżeli chcesz poczytać więcej o ircu i quakenecie, zapraszam na strony: www.quakenet.prv.pl i www.irc.pl .

Żeby brać udział w turniejach, musisz zarejestrować się na www.polkaligafify.org i www.esl.eu. Są to dwie najpopularniejsze strony, skupiające największą ilość graczy. Rejestracja nie wymaga już mojej pomocy. Na koniec jeszcze jedna mała prośba: czytaj regulamin i pytaj innych, jeżeli czegoś nie wiesz (na kanale lub na forum Polskiej Ligi FIFA).

Mam nadzieję, że końcowa część poradnika nie przeraziła Cię, a wręcz odwrotnie, zachęciła do rywalizacji online.

Powodzenia!

Dodatek dla zaawansowanych:

Niektóre z turniejów wymagają by gracz używał narzędzi dostępnych w programiku o nazwie FIFA 07 Multitool. Stało się tak z racji wielu błędów, jakie ma dzieło EA, i wprowadzonych przez organizatorów ograniczeń. O wszystkim dowiesz się z regulaminu danego turnieju, który zawsze dostępny jest na jego stronie.

Najnowszą wersję programu ściągniesz zawsze ze strony www.fifa-bot.de Nie bój się adresu – Multiool jest po angielsku i jest bardzo prosty w obsłudze.

Po jego zainstalowaniu ukarze się menu:

Najważniejsze są dwa narzędzia: Online Patcher (OP 1.51) i „Demo Rec”. Obu używa się prosto, ale na wszelki wypadek wytłumaczę:

Uruchom patchera naciskając „OP 1.51”. Następnie wybierz stadion (lista jest krótka, ale na tych obiektach połączenia są najlepsze), następnie Game Speed (najczęściej gra się na „fast”. Poziom trudności (Word Class: bądź „Uber” – najlepiej zapytaj przeciwnika). Na samym końcu jest typ meczu, co możesz już pominąć. Naciskasz install patch i… zaraz zaczynasz mecz. Uwaga: aby zainstalować patch, FIFA 07 musi być włączona.

Drugim ważnym narzędziem jest „Demo Rec”. Po naciśnięciu pojawi się nowe okienko, gdzie należy najpierw wpisać nazwę pliku (np. meczvspiotrek), a następnie nazwę hosta (ten, który stawia grę), a później nazwę.

Kolejną ciekawą funkcją Multitoola, której nie musisz już wykorzystywać, jest FIFA Bot. To bardzo ciekawy programik, relacjonujący mecze na żywo i opisujący przebieg zdarzeń na kanale (np. #plf.live1). Choć może wydać się przerażający, jego obsługa jest bardzo prosta. Naciśnij na „fifa bot”. Pojawi się nowe okienko:

Interesuje Cię tylko pierwsza zakładka (IRC settings). Bawienie się kolorami zostaw sobie na później, chyba że jesteś estetą. W każdym razie po kolei:

Server – standardowo ustawiony jest Quakenet i tego nie zmieniasz

Channel – wpisujesz kanał, na jakim będzie relacjonowany mecz (np. wspomniany wcześniej #plf.live1)

Botnick – nazwa bota – wchodzi on z podanym tu nickiem (pseudonim) na kanał i opisuje przebieg meczu. Nie wpisuj zbyt długiej.

Host – nazwa tego, który zakłada grę

Klient – ten który się łączy. W przypadku gdy grasz rewanż i następuje zmiana hosta (z reguły gra się raz Ty, raz przeciwnik) naciśnij przycisk zmiany (strzałki)

Gametype – typ meczu: można wpisać np. sparing, trening, ale też meczPLF czy ESLmatch

Po wszystkim naciskasz: „Start Bot” i pojawi się nowe okienko, a na podany w „channel” kanał wejdzie bot o nazwie wpisanej w „botnick”.

Życzę miłej zabawy.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.